Nohejbal

Základní informace o nohejbalu

Nohejbal, původní český sport, si v posledních letech razí cestu do společenství mezinárodně uznávaných sportovních odvětví. V roce 1991 se Český nohejbalový svaz stává členem mezinárodní footballtennisové asociace IFTA. Od roku 1991 se pořádá Mistrovství Evropy a od roku 1994 Mistrovství světa a na významu postupně nabývá i Pohár mistrů evropských zemí založený v roce 1995. Od začátku u těchto mezinárodních soutěží nechyběl český nohejbal a čeští reprezentanti na nich svými výsledky dokazovali a dokazují, že jsme v tomto sportu světová velmoc. Než však zazněly oficiální znělky prvních šampionátů, měl nohejbal již za sebou desítky let své existence a bohaté historie, kterou psali čeští a později i slovenští sportovci. Tato tradice nohejbalu jej řadí mezi sporty, které mají své kořeny u nás, a dá se říci, že je to český národní sport. Bylo to v Československé republice, kde se nápad hrát fotbalovým míčem přes síť zrodil. Cesta k dnešním dnům ale byla dlouhá, a současných asi 360 oddílů s více než sedmi tisíci registrovanými hráči a dalšími desetitisíci neregistrovanými hráči, je lemována úsilím mnoha nadšenců a obětavců.

Krátce z historie NBC 88

Nohejbalový klub byl založen v roce 1988, kdy si parta nadšenců na Budišovské ulici vybudovala vlastní hřiště. To využívala až do roku 1999, kdy oddíl vstoupil do občanského sdružení TJ Vítkov. S tímto vstupem se oddílu naskytla možnost zrekonstruovat si antukové hřiště za minigolfem ve Vítkově, které využíváme do dnešního dne. V roce 2001 se klub přihlásil do nohejbalové soutěže Moravskoslezského kraje, který spadá pod Český nohejbalový svaz.

Současnost NBC 88

V současné době se aktivně účastníme soutěží Moravskoslezského kraje. Dále sami pořádáme Vítkovský turnaj v letním období na venkovním hřišti a také pak Mikulášský a Silvestrovský turnaj, který se koná v sokolovně – všechny uvedené turnaje jsou pořádány i pro širokou veřejnost. Účastníme se i soutěžních turnajů v kraji, které pořádají stejní nadšenci jako my.

Tréninky našeho nohejbalového klubu se konají dvakrát týdně. Pokud neprší, probíhají venku – na antukových kurtech za minigolfem, a to vždy v úterý a pátek od 17:00 do 19:00. V případě nepřízně počasí a také v zimní sezóně se odehrávají v Sokolovně, a to vždy v úterý a pátek od 18:00 do 19:30. Noví nohejbaloví zájemci jsou vítáni.

Budoucnost NBC 88

Rádi bychom dostat tento sport do povědomí širší veřejnosti, rozšířit členskou základnu o nové talenty a také se účastnit i vyšších stupňů soutěží Moravskoslezského kraje. Také bychom rádi získali finanční prostředky na celkovou obnovu povrchu, obnovu oplocení, rekonstrukci vodovodní přípojky a rozšíření zázemí (lavičky, stoly atd.) stávajícího hřiště.

podmenu A tým:

Družstvo „A“ nohejbalového klubu NBC 88 Vítkov se v letošním roce 2013 poprvé v historii klubu účastní krajského přeboru mužstev, který pořádá Krajský nohejbalový svaz Moravskoslezského kraje.

Krajský přebor se hraje systémem „každý s každým“, kdy vždy po prvním vzájemném utkání následuje odvetné utkání. V každém utkání se odehraje 7 zápasů – 4x hra dvojic, 2x hra trojic, 1x hra singl. Každý zápas se hraje na dva vítězné sety. Přihlášený tým si může zvolit libovolný hrací den, tj. pondělí až pátek. Do krajského přeboru se letos přihlásilo 5 týmů: TJ SBD Ostrava -Zábřeh, NK Ostroj Opava, TJ Viktorie Bohumín, TJ Sokol Pustkovec a TJ NBC 88 Vítkov.

První zápas družstva „A“ se konal 8. 5. 2013 v Pustkovci s týmem TJ Sokol Pustkovec. Toto utkání skončilo vítězstvím našeho družstva, a to v poměru 4:3. Další utkání bylo odehráno na antukovém hřišti ve Vítkově (za minigolfem) dne 16. 5. 2013 s týmem NK OSTROJ Opava. Utkání skončilo 5:2 ve prospěch našeho domácího týmu. Další zápasy budou odehrány následovně:

24. 5. 2013 v Bohumíně, utkání TJ Viktorie Bohumín – TJ NBC 88 Vítkov

6. 6. 2013 ve Vítkově, utkání TJ NBC 88 Vítkov – TJ SBD Ostrava –Zábřeh

13. 6. 2013 ve Vítkově, utkání TJ NBC 88 Vítkov – TJ Sokol Pustkovec

21. 6. 2013 v Opavě, utkání NK Ostroj Opava – TJ NBC 88 Vítkov

5. 9. 2013 ve Vítkově, utkání TJ NBC 88 Vítkov – TJ Viktorie Bohumín

19. 9. 2013 v Zábřehu, utkání TJ SBD Ostrava –Zábřeh – TJ NBC 88 Vítkov.

podmenu B tým:

Družstvo „B“ se jako každý rok účastní okresního přeboru mužů, který rovněž pořádá Krajský nohejbalový svaz Moravskoslezského kraje.

Okresní přebor se hraje systémem pěti turnajů. V rámci jednoho turnaje jsou odehrány zápasy „každý s každým“. Jednotlivé zápasy se hrají na dva vítězné sety. Hracím dnem je sobota. Turnaje se odehrávají na hřišti pořadatelského týmu, kdy pořadí určuje Krajský nohejbalový svaz podle přihlášených týmů.

První turnaj byl odehrán dne 11. 5. 2013 v Dolních Domaslavicích. Tohoto turnaje se kromě domácích zúčastnily také TJ Slavoj Rychvald, NK Kobeřice, TJ Sokol Ropice „B“, NK Inter Petrovice„B“, TJ Viktorie Bohumín „B“ a TJ NBC 88 Vítkov „B“. Tento turnaj skončil vítězstvím našeho družstva. Další turnaje budou odehrány:

1. 6. 2013 v Kobeřicích

22. 6. 2013 v Petrovicích

24. 8. 2013 v Bohumíně

14. 9. 2013 ve Vítkově

podmenu Fotogalerie:

Úvodní foto – TJVitkov_NBC88\Fotogalerie\Uvod.jpg

Silvestrovský turnaj 2010 – – TJVitkov_NBC88\Fotogalerie\Silvestr_2010

Soustředění 2012 – TJVitkov_NBC88\Fotogalerie\Soustredeni_2011

Soustředění 2013 – TJVitkov_NBC88\Fotogalerie\Soustredeni_2012

Antonín Březovják

vedoucí nohejbalového oddílu e-mail: brezovjak.antonin@seznam.cz